V Zambii opravujeme zchátralé školy 2019

V Zambii opravujeme zchátralé školy

Více než tři čtvrtiny obyvatel venkovských oblastí Zambie žijí pod hranicí chudoby. Tito lidé nemají dostatečný přístup ke kvalitnímu vzdělání a zdravotnictví ani ke zdrojům pitné vody. Výsledkem je vysoká míra negramotnosti, nezaměstnanosti či podvýživy a časté úmrtí dětí do pěti let.

Od roku 2017 funguje v Západní provincii Zambie stálá zahraniční mise Člověka v tísni. Právě v této oblasti je vůbec nejvíce chudých domácností (82 %). Snažíme se snižovat míru podvýživy, zlepšujeme hygienu a přístup k pitné vodě a podporujeme nejchudší obyvatele venkova v oblasti zemědělství, zdravotnictví a školství.

Video: Opravujeme zchátralé školy v Zambii

Osada Meheba leží v severozápadní provincii Zambie. V této oblasti je jen málo škol, v nichž se děti z místních komunit mohou vzdělávat. Spousta z nich navíc sídlí ve zchátralých budovách ze 70. let 20. století a zoufale potřebují zrekonstruovat. Chybí v nich navíc nábytek i vhodné výukové materiály. „S mnoha problémy v naší komunitní škole Meheba B bojujeme už léta a zvenku se nám nijak výrazné podpory nedostává,” říká ředitel komunitní školy Kenford Shambhala. „Mám tu zkušenost, že když mají studenti k dispozici všechny potřebné vzdělávací materiály a infrastrukturu, učí se lépe.”

Učitel Victor Samuel z Meheby C souhlasí. „Naše práce je ještě těžší, když nejsme schopni splnit očekávání kvůli nedostatku výukových materiálů.” Navzdory těmto těžkostem si oba učitelé své profese cení. „Pocit odpovědnosti za vzdělání těchto dětí mě naplňuje,” říká Samuel a Shambhala dodává: „Být učitelem mě velmi těší, protože tak mohu pomáhat lidem, aby byli v životě soběstační.”

Díky sbírce Postavme školu v Africe opravujeme čtyři komunitní školy, a uděláme tak radost 824 místním dětem, které se budou učit v mnohem příjemnějším prostředí. Zrenovujeme podlahy a stěny, nasadíme skla do oken, opravíme dveře, vymalujeme prostory a postavíme toalety, které ve školách chyběly. Ve dvou školách také vyměníme střechy. Do škol jsme již dodali učebnice, školní pomůcky a také nábytek, aby se v jedné lavici nemuseli tísnit až čtyři žáci, jako do teď. Dary od Člověka v tísni jsou první, které komunitní škola Meheba C získala za 26 let své existence. „Člověk v tísni je první organizace, která školu podporuje formou darů. Nejprve nám dali vzdělávací materiály jako učebnice, křídu a rýsovací prkna a pak dodali i nábytek,” říká Samuel. „Žáci byli moc šťastní, když jsme přebírali vzdělávací materiály od Člověka v tísni. Byli tak nadšení, že dokonce zpívali,” směje se, „Jako jejich učitel jsem cítil radost, která z nich čišela, když poskakovali kolem.”

Díky darům, které jsme školám poskytli, bude výuka na těchto komunitních školách pro učitele mnohem snazší a žáky bude více bavit. Školy v Mehebě však stále potřebují několikanásobně větší podporu. „Rád bych podpořil pracovníky Člověka v tísni v jejich rozhodnutí pokračovat ve skvělé práci, kterou v osadě dělají,” říká Shambhala. Samuel souhlasí: „Doufáme, že Člověk v tísni bude ve své práci, kterou dělá výborně, pokračovat. Těšíme se na blížící se opravu našich škol.”Má to cenu...

Chci pomoci